Ponad 100 „kopciuchów” do pilnej wymiany w Oświęcimiu – miasto zapowiada kontrole i kary

W Oświęcimiu wciąż pozostaje do wymiany 112 pieców pozaklasowych, tzw. „kopciuchów”. Chociaż liczba ta znacząco spadła – jeszcze pięć lat temu takich pieców było blisko tysiąc – władze miasta zapowiadają zaostrzenie kontroli i egzekwowanie przepisów. W Oświęcimiu, zgodnie z lokalnym prawem i przepisami obowiązującymi w Małopolsce, używanie kotłów pozaklasowych jest zabronione, a osoby nieprzestrzegające tych regulacji mogą otrzymać grzywnę do 5 tys. zł.

Od października straż miejska, we współpracy z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska, rozpocznie kontrole posesji, sprawdzając, jakimi piecami ogrzewane są domy mieszkańców. Kontrole obejmą również budynki, gdzie oprócz „kopciucha” zamontowano dodatkową ekologiczną instalację grzewczą. Prezydent Janusz Chwierut przypomina, że jest to ostatnia szansa na zastosowanie się do obowiązującego prawa, zanim zostaną nałożone dotkliwe sankcje.

– Od 2019 roku intensywnie działamy na rzecz poprawy jakości powietrza, zachęcamy mieszkańców do wymiany starych pieców. Efekty już są widoczne – z blisko tysiąca „kopciuchów” zostało ich trochę ponad sto. Ale chcemy, by do 2030 roku w Oświęcimiu całkowicie zrezygnowano z węgla – podkreśla prezydent Chwierut.

Miasto oferuje wsparcie finansowe dla mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę pieców. Działa tu program dopłat z budżetu miasta oraz program Czyste Powietrze, który oferuje dofinansowanie na wymianę pieca, docieplenie i uszczelnienie budynku. W przypadku mniej zamożnych gospodarstw domowych, można uzyskać nawet 90% kosztów inwestycji.

Oświęcimianie mogą również skorzystać z lokalnego programu osłonowego, który ma na celu rekompensowanie wyższych kosztów ogrzewania po wymianie „kopciucha” na bardziej ekologiczne źródło ciepła.

Dla zainteresowanych mieszkańców działa Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze, gdzie można uzyskać porady dotyczące dostępnych dotacji. Obsługa mieszkańców odbywa się w Urzędzie Miasta Oświęcim we wtorki (11:00-16:00) i czwartki (8:00-13:00), po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod numerem telefonu 503 572 966 lub 33 842 91 82.

To ostatnia szansa, aby skorzystać z dostępnych dotacji i wymienić stary piec na nowe, ekologiczne rozwiązania – w trosce o lepszą jakość powietrza w Oświęcimiu.

Next Post

IX Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów już 19 października

czw. paź 17 , 2024
W sobotę, 19 października 2024 roku, Oświęcimskie Centrum Kultury zaprasza na IX Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów, które rozpoczną się o godzinie 9:00 i potrwają do 17:00. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim i jest organizowane przez Oświęcimskie Centrum Kultury oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Celem spotkań jest popularyzacja twórczości […]
spotkania artystyczne seniorów

Przeczytaj