Co warto zobaczyć w Oświęcimiu?

co zobaczyc w oswiecimiu

Oświęcim jest najbardziej znany z tragicznej historii, jaka się rozegrała w tutejszym obozie koncentracyjnym. Miasto przyciąga turystów muzeum zlokalizowanym na terenie dawnego obozu, jednak warto tu zwiedzić też inne miejsca. Jakie? Poniżej znajdziesz informacje, co warto zobaczyć w Oświęcimiu.

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce pamięci poświęcone Holocaustowi, który miał miejsce w czasie II wojny światowej. Jest to najważniejsze miejsce pamięci o Holokauście na świecie. Muzeum składa się z dwóch części – Auschwitz I i Birkenau. Auschwitz I to pierwotny obóz zagłady, w którym przetrzymywano więźniów politycznych i innych grup represjonowanych przez nazistów. Birkenau to rozszerzenie obozu, w którym znajdowały się komory gazowe i krematoria, gdzie zamordowano miliony Żydów, Romów, osób niepełnosprawnych i innych grup. Muzeum oferuje zwiedzającym możliwość poznania historii obozu oraz poświęconych ofiar, dzięki licznym eksponatom i zachowanym fragmentom obozu. Jest to miejsce, które przypomina o okrucieństwie i bezsensie Holocaustu, a także skłania do refleksji nad koniecznością pamięci i walki z nienawiścią i dyskryminacją.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

To piękny gotycki kościół z XIII wieku, który znajduje się w centrum miasta. Jest to jeden z najważniejszych zabytków architektury w mieście i jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Kościół zbudowany został na przełomie XIII i XIV wieku, a jego wygląd zmieniał się przez kolejne stulecia. Wewnątrz kościoła znajdują się cenne freski oraz gotyckie sklepienia. W kościele odbywają się liczne nabożeństwa oraz koncerty, a także jest on dostępny dla zwiedzających.

Przeczytaj też: Najwięksi pracodawcy w Oświęcimiu

Zamek

Zamek w Oświęcimiu to ruinowa budowla z XIV wieku, która była siedzibą książąt polskich i austriackich. Zamek zbudowany został na początku XIV wieku i przez kolejne stulecia był rozbudowywany i przebudowywany. W czasie II wojny światowej zamek został zdewastowany przez Niemców, a po wojnie nie był już odbudowywany. Obecnie pozostały po nim tylko ruiny, które są udostępnione do zwiedzania. Zamek Królewski jest ważnym zabytkiem architektury w Oświęcimiu i jednym z ciekawszych miejsc do zobaczenia w mieście. Wokół zamku znajduje się piękny park, gdzie można spacerować i podziwiać widoki na miasto.

zamek w oświęcimiu
Źródło: Urząd Miasta Oświęcim

Muzeum Regionalne (Muzeum Zamek)

Muzeum Regionalne w Oświęcimiu to muzeum poświęcone historii miasta i regionu. Znajduje się ono w centrum miasta i jest jednym z ważniejszych muzeów w regionie. W muzeum można zobaczyć cenne zbiory archeologiczne, etnograficzne, historyczne oraz sztuki, które ilustrują dzieje miasta i regionu. Eksponaty przedstawiają historię Oświęcimia od czasów prehistorycznych aż po współczesność. Zwiedzający mogą poznać historię miasta i jego mieszkańców, a także poznać różne aspekty kultury, sztuki, tradycji i folkloru regionalnego.

Cmentarz Żydowski

Cmentarz został założony w połowie XVIII wieku i był miejscem pochówku dla Żydów z Oświęcimia i okolic. W czasie II wojny światowej niemiecki nazistowscy okupanci zniszczyli większość nagrobków i zlikwidowali cmentarz, jednak po wojnie odkryto kilkaset macew. Obecnie cmentarz jest odnowiony, jednak od 2000 roku nie odbywają się tu pochówki.

Wieża Zamkowa

Koeljny obiekt to Wieża Zamkowa w Oświęcimiu. Jest to jeden z pozostałych fragmentów zamku z XIV wieku, który znajduje się w centrum miasta. Wieża została zbudowana w XIV wieku jako część zamku i była wykorzystywana jako miejsce obrony miasta. Wieża jest jednym z najważniejszych zabytków architektury w mieście i jest udostępniona do zwiedzania. Wewnątrz wieży znajduje się muzeum poświęcone historii miasta i zamku, a na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się piękny widok na miasto i okolicę. Wieża jest ważnym miejscem do zwiedzania dla osób zainteresowanych historią miasta i zamku.

Synagoga Chewra Lomdej Misznajot i Muzeum Żydowskie

Synagoga ta to jedna z nielicznych synagog, które przetrwały Holocaust. Została ona zbudowana w XIX wieku i była miejscem modlitwy dla Żydów z Oświęcimia i okolic. W czasie II wojny światowej okupanci zamienili ją na magazyn, jednak po wojnie została odnowiona i otwarta jako muzeum. Obecnie synagoga jest częścią Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu, które poświęcone jest historii i kulturze Żydów, którzy mieszkali w mieście i regionie. W muzeum znajdują się liczne eksponaty, takie jak przedmioty codziennego użytku, ceramika, monety, rzeźby oraz zdjęcia i dokumenty historyczne. Muzeum oferuje również liczne wystawy czasowe poświęcone różnym tematom historycznym.

Zespół klasztorny Sióstr Serafitek

Jest to kompleks budynków związany z zakonem Sióstr Serafitek, który został założony w XIX wieku. Zespół składa się z kościoła, klasztoru oraz budynku zakonnego, które zostały wybudowane w różnych okresach. Kościół jest jednym z najważniejszych zabytków architektury w mieście i jest udostępniony do zwiedzania. Wewnątrz kościoła znajdują się liczne zabytkowe elementy, takie jak freski, rzeźby oraz witraże. Klasztor i budynek zakonny również zachowały swój pierwotny wygląd i są ważnym miejscem do zwiedzania dla osób zainteresowanych historią i kulturą zakonów oraz dla tych, którzy chcą poznać historię miasta. Zespół klasztorny Sióstr Serafitek jest ważnym miejscem do zwiedzania dla osób zainteresowanych historią i kulturą zakonów oraz dla tych, którzy chcą poznać historię miasta.