Korzyści pracy na dwie zmiany

praca na dwie zmiany

Praca na dwie zmiany może być trudna, ale ma też wiele korzyści. Przede wszystkim, pozwala to na rozłożenie obciążenia pracy na dwa różne okresy czasu w ciągu dnia, co pozwala na lepsze zarządzanie czasem. Jakie jeszcze zalety można tu znaleźć?

Wpływ na rodzinę i życie osobiste

Pracując na dwie zmiany, można lepiej dostosować pracę do potrzeb rodziny i życia osobistego. Na przykład, jeśli ktoś ma małe dzieci, może sprawować nad nimi opiekę w ciągu dnia, zaś pracować popołudniu lub wieczorem. W ten sposób można zapewnić im opiekę, a jednocześnie mieć czas na pracę. Nie jest to rozwiązanie dobre na dłuższą metę, jednak w sytaucjach kryzysowych może się okazać bezcenne.

Bez wątpienia, praca na dwie zmiany ma tę ogromną zaletę, że daje więcej elastyczności. Przykładem jest tu konieczność udania się do urzędu, lekarza lub banku. Dla osób, które pracują w standardowym systemie od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 16 taka sytuacja zazwyczaj oznacza konieczność wybrania dnia wolnego.

Przeczytaj też: Krótka historia Oświęcimia | Trasy rowerowe w Oświęcimiu

Wpływ na zdrowie

Praca na dwie zmiany może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim, pozwala to na odpoczynek w ciągu dnia, co jest ważne dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Dodatkowo, pracując w różnych porach dnia, organizm jest bardziej aktywny, co pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie.

Wiele osób chwali też sobie pracę na dwie zmiany z uwagi na więcej spokoju w porach nocnych. W tym czasie często jest ciszej i spokojniej niż w środku dnia.

Dodatek za pracę w nocy

Jedną z korzyści pracy na dwie zmiany jest dodatek do pensji za pracę w godzinach nocnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatek ten wynosi 20% do stawki godzinowej minimalnej w danym roku. Pora nocna oznacza tu przedział w godzinach 21:00 – 7:00.

Podsumowanie

Jak widzimy, praca na dwie zmiany ma wiele korzyści. Może pomóc lepiej zarządzać czasem, dostosować pracę do potrzeb rodziny i życia osobistego, pozytywnie wpływać na zdrowie i rozwój kariery zawodowej. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, warto rozważyć pracę na dwie zmiany.

Redakcja

Więcej →

One thought on “Korzyści pracy na dwie zmiany

  1. Klaus 31 stycznia, 2023 at 3:41 pm

    Niedługo wszyscy będziemy musieli pracować na dwa etaty, żeby się utrzymać…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *